Chair | Jennifer Read |
Associate Chair | Sandra Murray |
Director of Graduate Studies and Graduate Admissions | Craig Colder |
Director of Undergraduate Studies | |
Director, Psychology Honors Program | Wendy Quinton |
Behavioral Neuroscience Area Head | Paul Meyer |
Clinical Area Head | Jamie Ostrov |
Cognitive Area Head | Micheal Dent |
Social-Personality Area Head | Michael Poulin (Fall 2023) Mark Seery (Spring 2024) |
Clinical/Teaching Faculty Representative | Wendy Quinton |
Distance Learning Coordinator | Tim Pruitt |
Coordinator of Research Advancement (CORA) | Larry Hawk |
Associate Director of Clinical Training | John Roberts |
Department Senate | |
~Department Faculty | |
~4 Graduate Students | Elizabeth Rakowski |
Ashmita Mukherjee | |
TBA (Vacant) | |
~4 Undergraduate Students | |
Riley Godwin | |
Gwen Gominiak | |
Matthew Proy | |
Policy and Planning Committee | |
Becky Ashare (22-24)- Clinical | |
Julie Bowker (22-24)- Clinical | |
Andrés Buxó-Lugo (23-25)- Cognitive | |
Peter Pfordresher (22-24)- Cognitive | |
Ken DeMarree (23-25)- Social | |
Tim Pruitt (22-24)- Clinical/Teaching Faculty/Research Scientist | |
Greg Loney (23-25)- Behavioral Neuroscience | |
Personnel Committee | |
Shira Gabriel (22-24) | |
Joyce Lacy (22-24) Advisory | |
Sandra Murray (23-25) | |
Michael Poulin (23-25) | |
Len Simms (23-25) | |
Ann-Marie Torregrossa (22-24) | |
Graduate Studies Committee | |
~Director of Graduate Studies and Chair | Craig Colder |
~Assistant for Academics | Mary Schnepf |
~1 Faculty representative each area | |
~Behavioral Neuroscience | Matthew Paul |
~Clinical | Becca Schwartz-Mette |
~Cognitive | Federica Bulgarelli |
~Social | Michael Poulin |
~1 Student representative each area | |
~Behavioral Neuroscience | Ashmita Mukherjee |
~Clinical | Sera Levy |
~Cognitive | Anthony Nguyen |
~Social | Veronica Schneider |
Undergraduate Studies Committee: | |
~Chair | |
~Coordinator Undergraduate Studies | Christa Greenberg |
Craig Colder (23-25) | |
Paul Meyer (22-24) | |
Ericka Nus (22-24) | |
2 Graduate Student Representatives | Sera Levy |
Emalee Kerr | |
2 Undergraduate Representatives | Marco Felipe |
Amy Maslin | |
Equity and Inclusion Committee | |
~Co-Chairs and Diversity Officer* | |
Faculty Representatives | Andrés Buxó-Lugo |
Paul Meyer | |
Becca Schwartz-Mette | |
Scott Wersinger | |
Graduate Student Representative | TBA (Vacant) |
Undergraduate Student Representatives | TBA (Vacant) |
Assessment Committee | |
~Coordinator | Ericka Nus |
~Department Chair | Jennifer Read |
~Undergraduate Program Rep | Micheal Dent |
~Undergraduate Program Rep | Christa Greenberg |
~Graduate Program Rep | Craig Colder |
~Graduate Program Rep | Mary Schnepf |
Carey Dowling | |
Kimberly James | |
Alexis Thompson | |
Awards and Recognition Committee | |
Federica Bulgarelli (22-24)- Cognitive | |
Matt Paul (23-25)- Behavioral Neuroscience | |
Mark Seery (23-25)- Social (Starting Spring 2024) | |
Jamie Ostrov (23-25)- Clinical (replacing John Roberts on Sabbatical) | |
Sarah Taber-Thomas (22-24)- Clinical Faculty/Research Scientist | |
Grievance Committee | |
Faculty Representatives | Faculty representation consists of a subset of three members of the Personnel Committee |
~3 Elected Graduate Students | |
Elizabeth Rakowski | |
Joame Lissade | |
Alternates | |
~3 Elected Undergraduate Students | Corinee Kazmierczak |
Amy Maslin | |
Savannah Johnson | |
Research Participant Group Chair | Shira Gabriel |
Graduate Admissions Committee | |
~Director of Graduate Studies and Chair | Craig Colder |
~Assistant for Academics | Mary Schnepf |
Elected by Clinical Area | Craig Colder |
Elected by BN Area | Greg Loney |
Elected by Cognitive Area | Andrés Buxó-Lugo |
Elected by Social Area | Kenneth DeMarree |
Website Committee | |
~Chair and Administrator | Wendy Quinton |
Director of Graduate Studies | Craig Colder |
Director of Undergraduate Studies | Micheal Dent |
Coordinator of Undergraduate Studies | Christa Greenberg |
Assistant for Academics | Mary Schnepf |
Psychology Graduate Student Association | |
~President | Robert Cooper |
~Vice President | Gabriela Pascuzzi |
~Treasurer | Nicole Koefler |
~Secretary | Xinyao Ma |
~APA Representative | Bernard Pereda |
~Senators | Sherika Caliste |
Brittney Greene | |
Sarah Honeycutt | |
Undergraduate Psychology Association (UPA) | |
~President | Taylor Adams |
~Vice President | Athena Smith |
~Treasurer | Gwen Gominiak |
~Secretary | Alysse Rollins |
~Social Media Coordinator | Riley Godwin |
~Volunteer Coordinator | Joe Cook |
~Advisor | Christa Greenberg |
Psi Chi, International Honor Society in Psychology | |
~President | Jessica Gurbacki |
~Vice President | Reilly Diemond |
~Secretary | Trishani Sudanandan |
~Social Media Voice and Graphic Designer | Khushi Parashar |
~Program Coordinator | Rowan Radel |
~Community Service Coordinator | |
~Faculty Advisor | Joyce Lacy |
Student Representative for VPUE Academic Integrity Adjudication Committee | Riley Godwin |
CAS Decanal Representative | |
~Undergraduate Faculty Representative | Micheal Dent |
~Undergraduate Student Representative | Riddhi Shelat |
~Graduate Faculty Representative | Craig Colder |
~Graduate Student Representative | |
2022-2023 College Ambassador Program | |
Rachel Fan | |
Caramia Michno |